Jakie formalności trzeba spełnić przy prostych robotach budowlanych
POSTĘPOWANIE | Przedsiębiorca, który chce przeprowadzić remont lub postawić niewielki budynek gospodarczy, musi jedynie powiadomić starostę o swoich planach
Zgłoszenie jest prostszą formą załatwiania formalności od pozwolenia na budowę. Nie przeprowadza się bowiem postępowania administracyjnego, a to oznacza, że nie ma stron oraz niebezpieczeństwa, że niezadowolony odwoła się do sądu i na długie lata zablokuje realizację prostej inwestycji. Nie trzeba też odbierać żadnych decyzji administracyjnych i czekać, aż staną się one ostateczne.
Prawo budowlane zawiera długą listę robót budowlanych, których realizacja wymaga jedynie zgłoszenia staroście. Ich wykaz jest w art. 29 i 30 prawa budowlanego –patrz ramka.
Z wnioskiem i dokumentami
Przedsiębiorca składa więc wniosek do starostwa, zgłaszając zamiar rozpoczęcia budowy lub wymienionych w zgłoszeniu robót budowlanych. Robi to na urzędowym formularzu. Do wniosku, podobnie jak przy pozwoleniu na budowę, musi dołączyć jednak kilka dokumentów. Są to:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (składa się je na formularzu). Wzór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta