Najlepiej być doradcą omnibusem
O znikających europejskich rajach podatkowych, reformie podatków w Polsce i trendach na rynku doradztwa opowiada doradca podatkowy Janusz Fiszer, partner w PwC, w rozmowie z Pawłem Rochowiczem
Czy już doradza pan klientom, by wycofywali się ze spółek cypryjskich?
Janusz Fiszer: Absolutnie nie. Na pierwszy rzut oka podpisanie protokołu do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem może wyglądać na pogorszenie sytuacji. Skończą się najprostsze obecnie wykorzystywane schematy, np. bezpodatkowe wynagradzanie członków zarządów poprzez spółki na Cyprze. Pozostaje jednak sporo innych możliwości wykorzystania tego kraju do optymalizacji podatkowych, np. regulacja dotycząca spółek, których głównym majątkiem są nieruchomości. Dochód ze sprzedaży akcji czy udziałów takich spółek będzie nadal opodatkowany tylko na Cyprze, a tak się przyjemnie składa, że ten kraj takich dochodów nie opodatkowuje.
Z europejskich rajów podatkowych pozostanie nam tylko Luksemburg?
Struktury luksemburskie doradzamy większym podmiotom, bo to droższe schematy. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Cypr uzależnia ratyfikację umowy z Polską od zmian w umowie z Luksemburgiem. Niewykluczone, że wkrótce to nastąpi. W umowie z tym ostatnim państwem chodzi głównie o usunięcie klauzuli umożliwiającej zwolnienie od podatku dywidend wypłacanych polskim udziałowcom luksemburskich spółek.
To dokąd trzeba będzie uciekać przed fiskusem – na Malediwy czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta