Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze cztery miesiące bez podatku od strat wyrobów węglowych

04 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Podmioty pośredniczące w handlu węglem i koksem mogą uwzględniać przy rozliczeniach akcyzy rzeczywiste ubytki tych towarów nie dłużej niż do końca lipca 2012 roku

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2012 r. (IPPP3/443-1572/11-6/SM). Pytanie zadała spółka akcyjna, która zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej oraz wytwarzaniem i dystrybucją ciepła. W procesie produkcyjnym wykorzystuje węgiel. Spółka kupuje go od dostawcy (np. producenta), a następnie transportuje (z wykorzystaniem zewnętrznych przewoźników) na teren swoich zakładów.

Od 2 stycznia 2012 r., w związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów ustawy akcyzowej, wyroby węglowe zużywane przez spółkę są zwolnione z akcyzy. Wynika to z art. 31a ust. 2 ustawy akcyzowej. Spółka natomiast rozważa możliwość uzyskania statusu pośredniczącego podmiotu węglowego >patrz ramka.

Pytanie spółki

Spółka wyjaśniła, że w trakcie przemieszczenia wyrobów węglowych mogą powstać ubytki. Wynikają one z właściwości fizykochemicznych (m.in. osypywanie się węgla z wagonów kolejowych podczas transportu, osadzanie się w wagonach pozostałości po węglu itp.). Zapytała więc, czy jeśli  uzyska status pośredniczącego podmiotu węglowego będzie miał do niej zastosowanie § 9 rozporządzenia ministra finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków i dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych (DzU nr 32, poz. 242 ze zm.; dalej rozporządzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9200

Wydanie: 9200

Spis treści
Zamów abonament