Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyprostować rachunki po uznaniu wypadku przy pracy

04 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
Lista płac I/2012. Powstałą nadpłatę składki zdrowotnej pracodawca musi zwrócić pracownikowi. Jednocześnie dojdzie do niedopłaty zaliczki na PIT. Na jej potrącenie z wypłaconego wyrównania netto zgodę musi wyrazić pracownik. Zaś pracodawca powinien go poinformować o konieczności doliczenia do podatku kwoty zwracanej składki zdrowotnej odliczonej  przed korektą od zaliczki na podatek.
źródło: Rzeczpospolita
Lista płac I/2012. Powstałą nadpłatę składki zdrowotnej pracodawca musi zwrócić pracownikowi. Jednocześnie dojdzie do niedopłaty zaliczki na PIT. Na jej potrącenie z wypłaconego wyrównania netto zgodę musi wyrazić pracownik. Zaś pracodawca powinien go poinformować o konieczności doliczenia do podatku kwoty zwracanej składki zdrowotnej odliczonej przed korektą od zaliczki na podatek.
Anna Abramowska
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Anna Abramowska

Jeśli zamiast świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego szef wypłaci podwładnemu wynagrodzenie chorobowe czy zwykły zasiłek, musi poprawić dokumenty i dać wyrównanie. Konieczna jest też korekta składek i podatku

Za dni niezdolności do pracy z powodu wypadku, jaki miał miejsce w czasie wykonywania zadań, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego już od pierwszego dnia absencji. Nie ma tu żadnych dodatkowych warunków w postaci np. okresu wyczekiwania. Co jednak zrobić, jeśli pierwotnie zdarzenie nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, a potem się to zmieniło i zwykła choroba stała się niedyspozycją wypadkową? Albo na odwrót – kiedy wypadek okazał się tylko chorobą? Oto przykłady takiego zdarzenia.

Podczas wykonywania pracy, na skutek silnego wzburzenia po informacji, że trzeba będzie zamknąć jedną linię produkcyjną w zakładzie i część załogi straci pracę, pracownik miał zawał serca (było to 5 stycznia br.). Na początku uznaliśmy, że mamy do czynienia ze zwykłą chorobą i wypłaciliśmy mu wynagrodzenie z art. 92 kodeksu pracy (od 5 do 31 stycznia). Postępowanie wyjaśniające wykazało jednak, że to był wypadek przy pracy. Teraz musimy skorygować dokumentację i dopłacić różnicę w świadczeniach. Jak to zrobić prawidłowo? – pyta czytelnik.

Za czas choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy od pierwszego jej dnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przy „zwykłej" absencji, która nie jest skutkiem wypadku przy pracy, ciężar finansowania pierwszych 33 dni spoczywa na pracodawcy, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9200

Wydanie: 9200

Spis treści
Zamów abonament