Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak otrzymać licencję syndyka

04 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki

Kandydat do pracy z upadającą firmą musi mieć przynajmniej trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią w Polsce lub w innych krajach UE czy EFTA

W warunkach gospodarki wolnorynkowej podmioty gospodarcze powstają i upadają. Jest to naturalna kolej rzeczy. Często jest tak, że zanim przedsiębiorca  odniesie sukces, musi zaliczyć bankructwa. Nie powinny być one powodem do wstydu. Sytuacja się komplikuje, gdy po upadłym przedsiębiorstwie pozostają tylko i wyłącznie niespłacone zobowiązania. W pewnych sytuacjach w przypadku upadłości do pracy przystępuje syndyk. Jak nim zostać? Konieczne jest przejście procedury określonej w ustawie z 15 czerwca 2007 roku o licencji syndyka (dalej: ustawa).

Kto ma szansę

Ustawa zawiera szereg przesłanek, które należy spełnić łącznie, aby zdobyć w Polsce zawód syndyka. Przede wszystkim należy legitymować się obywatelstwem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Jednocześnie konieczna jest znajomość języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności syndyka.

Niezbędne jest oczywiście posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz tytułu magistra (lub równorzędnego). Niedookreśloną przesłanką jest wymóg posiadania nieposzlakowanej opinii. Ustawodawca zwraca też uwagę na doświadczenie. Aby zostać syndykiem należy w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję syndyka przez co najmniej trzy lata zarządzać majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9200

Wydanie: 9200

Spis treści
Zamów abonament