Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brak deklaracji o stanie majątku można pożegnać się z etatem

04 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Cyrankiewicz

Pracownik samorządowy, który mimo ciążącego na nim obowiązku nie złoży oświadczenia majątkowego, naraża się na utratę wynagrodzenia, a nawet pracy. Istotne jest jednak ustalenie jego winy

Termin na taką deklarację upływa 30 kwietnia 2012 r. W niej należy poinformować o stanie posiadanego majątku na dzień 31 grudnia 2011 r.

Do jej złożenia zobowiązani zostali w gminie: radny, a z pracowników samorządowych: wójt, zastępca wójta, sekretarz, skarbnik, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta.

Obowiązek podania rocznego oświadczenia majątkowego przez tych samorządowców wynika wprost z art. 24h ust. 4 i 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.). Określa ona też konsekwencje niezłożenia informacji majątkowej w terminie ustawowym oraz w wyznaczonym dodatkowym.

Termin ustawowy i wyznaczony

Zasadą jest, że coroczne oświadczenie majątkowe przedstawia się do 30 kwietnia. Ustawodawca uregulował też sytuację, w której zobowiązany w ustawowym terminie nie zrobi tego. Wówczas, zgodnie z art. 24h ust. 5a ustawy o samorządzie gminnym, przewodniczący rady gminy, wojewoda lub wójt w ciągu 14 dni od dnia stwierdzenia niedotrzymania terminu wzywa osobę, która nie złożyła oświadczenia, aby to niezwłocznie uczyniła, wyznaczając dodatkowe 14 dni. Liczy się je od dnia skutecznego dostarczenia wezwania.

Kto i komu powinien złożyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9200

Wydanie: 9200

Spis treści
Zamów abonament