Jak rozliczyć koszty finansowania budowy
Nieruchomości komercyjne na wynajem czy projekty mieszkaniowe na sprzedaż są finansowane poprzez zaangażowanie kapitałowe udziałowca bądź zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Jakie są tego konsekwencje podatkowe?
Finansowanie ze środków zainwestowanych przez wspólnika może przybrać formę wkładu na kapitał zakładowy lub zapasowy spółki albo dopłat do kapitału. Tego typu finansowanie nie generuje w zasadzie kosztów o charakterze podatkowym – wynagrodzeniem finansującego jest w tym przypadku dywidenda (lub inna forma zwrotu kapitału, np. wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów), która nie jest kosztem podatkowym. Tym samym ta forma finansowania nie przekłada się na zwiększenie wartości początkowej inwestycji ani też nie wpływa na bieżące koszty.
Z kolei koszty związane z wniesieniem kapitału, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych (którego wysokość zależna jest od poziomu alokacji kapitału na kapitał podstawowy oraz zapasowy), będą raczej uwzględniane w rachunku podatkowym na bieżąco, w momencie poniesienia, jako pośrednio związane z działalnością inwestycyjną.
Odsetki, prowizje, opłaty manipulacyjne
Główny koszt związany z finansowaniem dłużnym: poprzez kredyt bankowy czy pożyczkę poza- lub wewnątrzgrupową, czyli odsetki od pożyczek/kredytów mogą być kosztami podatkowymi inwestora. Moment ich ujęcia dla celów podatkowych zależy jednak od tego, czy prace budowlane prowadzą do powstania środka trwałego (inwestycje z przeznaczeniem na najem), czy też projektów na sprzedaż (inwestycje mieszkaniowe).
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta