Szef zwolni pracownika nawet w rozmowie przez telefon
Chociaż wypowiedzenie angażu powinno być pisemne, także ustne czy e-mailowe oświadczenie szefa zakończy etat. Tylko sąd może orzec, że takie wymówienie było bezskuteczne
Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu albo natychmiastowym rozwiązaniu kontraktu powinno nastąpić na piśmie z pouczeniem o przysługującym podwładnemu prawie odwołania do sądu pracy. Gdy dotyczy wypowiedzenia bezterminowego angażu albo rozwiązania go bez wypowiedzenia, dodatkowo należy wskazać przyczynę. Takie wymogi wynikają z art. 30 § 1 – 5 k.p. Mimo że pracodawca naruszy te przepisy – w szczególności nie zachowa formy pisemnej – nie znaczy to, że oświadczenie woli jest nieważne i nie wywoła skutku w postaci rozwiązania angażu.
Jak złożyć oświadczenie
Skuteczność wadliwego rozwiązania wynika z uregulowań przyjętych w kodeksie cywilnym stosowanym odpowiednio w prawie pracy na podstawie art. 300 k.p. Oświadczenie o rozstaniu szef może wyrazić każdym zachowaniem ujawniającym jego wolę w sposób dostatecznie zrozumiały a także w sposób dorozumiany, czyli każdym wskazującym zamiar rozwiązania umowy.
W wyroku z 2 lutego 2004 r. (I PK 537/03) Sąd Najwyższy uznał, że doręczenie podwładnemu świadectwa pracy stwierdzającego rozwiązanie umowy o pracę może być uznane za złożenie oświadczenia woli. Za przyjęciem tego poglądu przemawiało to, że we wcześniejszej rozmowie szef poinformował pracownika o konieczności zmian organizacyjnych dotyczących likwidacji jego stanowiska pracy i zaproponował mu złożenie wypowiedzenia. Podobnie zaprzestanie przez firmę z dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta