Dobra umowa może uchronić firmę
Wykonawca robót budowlanych powinien pamiętać, że wybierając wynagrodzenie ryczałtowe jako formę zapłaty, nie będzie mógł później żądać jego podwyższenia
Jednym z najpoważniejszych problemów firm z branży budowlanej jest terminowe uzyskiwanie należności za wykonane prace. Kłopoty branży trwają już od lat. Tylko ostatnio pojawiły się informacje o kłopotach firm budujących m.in. autostrady. 17 kwietnia Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Dolnośląskie Surowce Skalne.
Spółka Krug złożyła natomiast wniosek o upadłość Hydrobudowy, ale sąd zwrócił wniosek o upadłość likwidacyjną ze względu na uchybienia formalne. W obu przypadkach protestowali podwykonawcy, którzy nie otrzymali zapłaty, co jest nagminną praktyką w branży. Janusz Piechociński, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury – twierdzi – że nawet duże firmy budowlane mają kłopoty finansowe, a zagrożeni bankructwem są niektórzy wykonawcy.
Z taką opinią zgadza się wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz, który zwraca uwagę na to, że nawet duże giełdowe spółki budowlane mają dziś złą passę. Zdaniem ekspertów, kłopoty firm budowlanych wynikają przede wszystkim z ostrej konkurencji oraz rosnących zatorów płatniczych.
Oczywiście całkowite uniknięcie konkurencji i zatorów płatniczych, które prowadzą do problemów finansowych firm, jest nie do uniknięcia. Bardzo często zdarza się jednak, że problemy z nieotrzymywaniem wynagrodzenia prowokują same firmy budowlane,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta