Możliwe opłaty za pobyt w szpitalu
Lecznice mogą chcieć od swoich pacjentów pieniędzy za ich wyżywienie i zakwaterowanie
W swoim komentarzu do ustawy leczniczej stawia pan tezę, że szpitale nie mają od roku podstaw prawnych, by zapewniać pacjentom bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Czy to nie zbyt śmiałe stwierdzenie?
Maciej Dercz: Takie są fakty. W nieobowiązującej już ustawie o zakładach opieki zdrowotnej art. 20 jednoznacznie wskazywał, że szpital ma zapewnić pacjentom wyżywienie i zakwaterowanie. W ustawie o działalności leczniczej, czyli następczyni ustawy o ZOZ, nie ma już takiego obowiązku dla szpitali. Ustawodawca wskazał w art. 9, że tylko zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze mają zapewnić pacjentom pomieszczenia i wyżywienie. Należy pamiętać, że cała ustawa o działalności leczniczej dotyczy tylko świadczeń zdrowotnych. Wynika to z art. 3 ust. 1, w którym ustalono: ,,Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych". Zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta