Kto bezpiecznie pomnażał oszczędności, ten zyskał
Opłacalność | W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na papierach dłużnych zarobiliśmy nawet kilkanaście procent
cezary adamczyk
Spośród ponad 400 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie przed rokiem, zaledwie 52 pozwoliły zarobić inwestorom. Wśród nich cztery (IF Capital, Best, Eko Export i Krezus) przyniosły zyski trzycyfrowe, ale był to raczej wynik spekulacji. Mimo wszystko kto podjął tak duże ryzyko, dziś z pewnością jest zadowolony.
Średnia strata z akcji wyniosła ok. 20 proc. Spośród największych firm przed spadkiem uchroniły się jedynie papiery Bogdanki. Ich kurs wzrósł o 2 proc.
Zdecydowanie najgorzej wypadły akcje firm budowlanych zaangażowanych w projekty infrastrukturalne. Na walorach PBG, Hydrobudowy czy DSS, spółek, które zmuszone były ogłosić bankructwo, inwestorzy stracili praktycznie cały kapitał. W ciągu roku indeks branży spadł o ponad 60 proc. W ostatnich dniach do grona bankrutów dołączyła spółka ABM Solid, której nie udało się przeprowadzić emisji akcji i pozyskania inwestora.
A jeszcze na początku roku nie brakowało opinii analityków o atrakcyjności sektora budowlanego. Wprawdzie zwracano uwagę na problemy związane z kontraktami drogowymi, jednak nikt nie przewidział aż tak czarnego scenariusza.
Straty zostały trochę zredukowane przez sowite dywidendy. Wyliczany przez GPW indeks spółek dywidendowych WIGDIV spadł w ciągu roku o 7,7 proc., czyli o 10 pkt proc. mniej niż WIG. Jak widać, warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta