Odmowę urlopu trzeba uzasadnić
Nie można dyscyplinarnie zwolnić pracownika, gdy po nieumotywowanym braku zgody na udzielenie dni wolnych sam zacznie korzystać z wypoczynku. Takie zachowanie nie stanowi ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych
To pracodawca każdorazowo udziela urlopu. Odnosi się to do każdego jego rodzaju, w tym tego na żądanie. Nie zmienia to jednak charakteru poszczególnych rodzajów urlopów przysługujących pracownikowi (wypoczynkowy, szkoleniowy itd.).
To uprawnienie pracodawcy zabezpiecza go przed nieprzewidzianym brakiem rąk do pracy. Daje mu też gwarancję ciągłości produkcji lub świadczenia usług w przedsiębiorstwie. Z drugiej jednak strony w określonych przypadkach może być powodem nadużyć wobec zatrudnionych.
Powstrzymać pokusę
Pracodawca musi pamiętać, że jego decyzyjność co do udzielania urlopów koreluje z obowiązkiem współpracy z pracownikiem przy ustalaniu terminu dogodnego dla obu stron. Nakaz przestrzegania zasad współżycia społecznego ciąży tak samo na zatrudniającym, jak i zatrudnionym.
Obowiązek udzielenia urlopu może wynikać z przepisów prawa lub z zasad słuszności.
Z mocy prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta