Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy stosować klauzule chroniące przed niewypłacalnością kontrahenta

05 lipca 2012 | Prawo i praktyka
źródło: Rzeczpospolita

Nieważne są postanowienia umowy zastrzegające na wypadek ogłoszenia upadłości zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły

W umowach wzajemnych w obrocie gospodarczym nierzadko stosowane są postanowienia przewidujące rozwiązanie ich na wypadek niewypłacalności drugiej strony. W praktyce uzależnia się taki skutek od „niewypłacalności”, „pogorszenia sytuacji płatniczej”, „złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości”, a nawet od „ogłoszenia upadłości” dłużnika. Skutek taki może następować automatycznie z chwilą ziszczenia się przesłanek określonych w postanowieniu umownym albo w drodze dodatkowego oświadczenia drugiej strony.

Zapobiegliwość uczestników obrotu oraz osób prowadzących ich obsługę prawną, wyrażająca się w formułowaniu tego rodzaju postanowień, skądinąd pożądana w obrocie gospodarczym, może jednak nie przynieść oczekiwanych skutków. Wynika to z tego, że w zależności od sposobu sformułowania takich klauzul w niektórych przypadkach należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi w postaci ich nieważności.

Wpływ ogłoszenia upadłości

W szczególny sposób powinny być oceniane postanowienia umowne przewidujące możliwość zmiany lub rozwiązania umowy w przypadku ogłoszenia upadłości jednej ze stron. Z chwilą ogłoszenia upadłości kontrahenta sytuacja prawna stron umowy ulega znaczącym modyfikacjom.

Dzieje się tak, ponieważ ogłoszenie upadłości powoduje istotne konsekwencje w zakresie umów wzajemnych przewidzianych przez ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9275

Wydanie: 9275

Spis treści
Zamów abonament