Informacje o leczeniu bez VAT
Jeśli pacjent oświadczy, że dokumentacja medyczna jest mu potrzebna, aby kontynuować terapię w innej placówce, to odpłatność za jej wydanie nie powinna być obciążona podatkiem
Katarzyna
Fortak-Karasińska,
Damian Sawicki
Tak wynika z precedensowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 8 maja 2012 r. (I SA/Łd 349/12).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Pytanie zadał jeden z łódzkich szpitali. We wniosku o interpretację wskazywał, że odpłatne sporządzenie kopii, odpisu lub wyciągu dokumentacji medycznej jest zwolnione z VAT, jeśli uprawniony do jej otrzymania złoży oświadczenie, że dokumenty te są niezbędne w celu dalszego leczenia w innej placówce. Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.
Na podstawie tego przepisu zwolnieniu z VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, a wykonywanych przez podmioty lecznicze.
Zdaniem szpitala uzyskanie dokumentacji medycznej w celu przedłożenia jej innemu podmiotowi świadczącemu usługi zdrowotne jest jednym z etapów logicznego ciągu świadczenia opieki zdrowotnej danemu pacjentowi. Służy też postawieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta