Przepisy dotyczące zwrotu wkładu są nieprecyzyjne
Zwrot wkładu w spółce komandytowej przy zachowaniu członkostwa nie jest neutralny w PIT
Tak orzekł WSA w Łodzi 6 czerwca 2012 r. (I SA/Łd 500/12).
Osoba fizyczna wniosła wkład do spółki komandytowej. W przyszłości, przy zachowaniu swego prawa członkostwa w spółce, wspólnik chce otrzymać częściowy zwrot wkładu. We wniosku o wydanie interpretacji zapytał, czy zwrot taki, w stanie prawnym po 1 stycznia 2011 r., spowoduje po stronie wspólnika powstanie obowiązku podatkowego w PIT. Jego zdaniem zdarzenie takie będzie neutralne dla potrzeb PIT.
Według podatnika obowiązująca od 1 stycznia 2011 r. zmiana art. 21 ust. 1 pkt 50 oraz dodanie pkt 50b nie miały wpływu na jego sytuację. Uważał więc, że przysługuje mu zwolnienie.
Według niego potwierdzeniem tego stanowiska jest również doprecyzowanie pojęcia przychodów z działalności gospodarczej. W art. 14 ust. 2 pkt 16 – 17 ustawy o PIT ustawodawca wskazał, w jakich sytuacjach powstaje przychód z działalności gospodarczej. W świetle tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta