Jeśli VAT od refundowanych wydatków można odliczyć, to trzeba go oddać
Przedsiębiorcy otrzymują z Funduszu Pracy zwrot wydatków wyposażenia stanowiska pracy w kwocie brutto. Jeśli jednak mają prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony, to muszą oddać VAT wynikający z faktur zakupu
Nie wszyscy o tym pamiętają, mimo że zasady takie obowiązują od 31 lipca 2011 r. Obecnie obowiązek ten wynika z rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 26 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU poz. 457). Po raz pierwszy pojawił się natomiast w rozporządzeniu opublikowanym w DzU z 2011 nr 155, poz. 922.
W myśl aktualnych przepisów przedsiębiorca może uzyskać zwrot kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla skierowanego do pracy bezrobotnego. Refundacja ta jest dla przedsiębiorców pomocą de minimis w rozumieniu odrębnych przepisów. Co do zasady rozliczenie tych wydatków następuje w kwocie brutto.
Oznacza to, że przyznana refundacja obejmuje również VAT. Sposób jej rozliczania zgodnie z przepisami obowiązującymi od 31 lipca 2011 r. jest jednak inny niż refundacja przyznana na zasadach wynikających z umów zawartych przed tym dniem.
Obecnie otrzymana kwota refundacji w części dotyczącej VAT od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanej refundacji podlega zwrotowi do urzędu pracy pod warunkiem, że danemu podmiotowi przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony. W związku z tym w umowie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta