Jakie mogą być konsekwencje sprzedaży wierzytelności
Zdaniem organów podatkowych i sądów administracyjnych po zbyciu wierzytelności trzeba skorygować korzyści wynikające z wcześniejszego skorzystania z ulgi na złe długi. Z brzmienia przepisów to jednak nie wynika
Przedsiębiorcy coraz częściej borykają się z problemem niesolidnych kontrahentów. Próby wzywania dłużników do zapłaty, korzystanie z usług firm windykacyjnych, kierowanie spraw do sądów powszechnych, egzekucja z majątku dłużników okazują się zazwyczaj środkami niewystarczającymi do skutecznego ściągnięcia długu.
Przedsiębiorcy, próbując częściowo podreperować sytuację finansową, decydują się na korektę należnego VAT, korzystając z tzw. ulgi na złe długi. Jest ona uregulowana w art. 89a oraz 89b ustawy o VAT. Niestety instytucja ta tylko w niewielkim stopniu rekompensuje poniesione przez przedsiębiorcę straty.
Najrozsądniejszym wyjściem dla wierzyciela jest po prostu sprzedaż długu. Cesja wierzytelności została uregulowana w art. 509 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
Kwota brutto kosztem
Przy zbyciu wierzytelności cała jej wartość może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik ma do tego prawo, jeśli wcześniej kwota, której ta wierzytelność dotyczy, była wykazana jako przychód należny i wierzytelność nie uległa przedawnieniu.
Odpłatne zbycie wierzytelności przez długi okres sprawiało problemy. Podatnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta