Młody od zlecenia nie płaci na lekarza
Gdy w przerwie między semestrami dziecko pracownika podejmie pracę na zlecenie, nadal ma prawo do opieki medycznej jako członek rodziny. Dotyczy to też ucznia pracującego w wakacje po zakończeniu nauki, ale studenta już nie
Corocznie po zakończeniu roku szkolnego i akademickiego część absolwentów przestaje spełniać warunki, by rodzice nadal zgłaszali ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ich wyrejestrowania ciąży co prawda na ubezpieczonych, jednak w praktyce mało który o tym pamięta.
Niejednokrotnie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają taką powinność. Z tego powodu warto, by zakład pracy przynajmniej poinformował zatrudnionych o takiej konieczności, bo to on odpowiada za prawidłowość rozliczeń z ZUS.
W wakacje też uczeń
Dziecko, które nie jest pełnoletnie, może być zgłoszone jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, nawet jeśli się nie uczy. Natomiast po ukończeniu 18. roku życia tylko kontynuowanie nauki umożliwia rodzicowi zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny i to maksymalnie do ukończenia przez nie 26. roku życia. Jedynie w odniesieniu do dziecka, które zostało uznane za niepełnosprawne w znacznym stopniu, nie ma ograniczenia dotyczącego nauki ani wieku.
Tutaj zaczynają się pytania, jak na obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wpływają wakacje. Jeśli chodzi o uczniów, to nie ma żadnych zmian. Jak bowiem wynika z art. 63 ustawy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta