W skrócie
Finanse
- Do sektora finansowego nowych krajów UE w 2011 r. wpłynęło 48,7 mld euro kapitału, czyli o 25 proc. mniej niż w 2010 r. – wynika z raportu Banku Światowego. Banki matki ze starej UE zaczęły delewarować swoje banki córki – powiedziała ekonomistka BŚ Gallina Andronova Vincelette. Jej zdaniem, pomimo zjawiska delewarowania, popyt na kredyty w nowych krajach UE został zaspokojony. – Działalność gospodarcza zwolniła, spadło zapotrzebowanie na kredyty, a z drugiej strony wzrosły lokalne depozyty i zmniejszyła się zależność od zagranicznego finansowania – wyjaśniła. Oceniła też, że sytuacja Polski jest lepsza niż innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
—krześ, pap
Agencja Fitch uznała nowelę budżetu Francji na 2012 r. za wiarygodną, ale ostrzegła o możliwości obniżenia oceny AAA. Stanie się tak, jeśli dług finansów publicznych wzrośnie o ponad 92 proc. PKB w 2014 r., czyli tak jak zakłada rząd.
—afp, p.r.
- Polacy pracujący za granicą przysyłają do kraju coraz mniej pieniędzy. W ostatnich 17 latach do Polski trafiło 160 mld zł przekazanych przez rodaków pracujących poza ojczyzną. Jak obliczyła firma Western Union wraz z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE, w zeszłym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta