Uniwersytecki biznes w kryzysie
Czy minister Barbara Kudrycka prowadzi konsekwentną politykę preferowania uczelni publicznych kosztem niepublicznych? – niepokoi się prezes edukacyjnego Lewiatana
Kluczem do naprawy stanu polskiego szkolnictwa jest stworzenie systemowych warunków dla konkurencji. Przy czym chodzi tu o konkurencję uczelni, a nie sektorów – szkolnictwa publicznego i niepublicznego. Konkurencja uczelni służyłaby preferowaniu jakości kształcenia zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, byłaby więc korzystna dla całego polskiego szkolnictwa wyższego.
Niestety, skłonność do myślenia kategoriami „konkurencji sektorowej" u części środowiska akademickiego jest mocno zakorzeniona.
Siedem lat bez rozporządzenia
Ostatnio część kadry i władz uczelni publicznych twierdzi, że znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym (od 1.10.2011 r.) zawiera wiele rozwiązań, które mają wspierać uczelnie niepubliczne kosztem uczelni publicznych. Jako przykład zwykle wymienia się w tym kontekście ograniczenie możliwości corocznego wzrostu liczby studentów studiów stacjonarnych w szkołach publicznych do 2 proc. oraz wcześniejszy wiek emerytalny profesorów.
Ten ostatni argument brzmi dziwnie. Sytuacja sprzed 1 października 2011 roku mogła być oceniana jako niekorzystna dla uczelni publicznych, bowiem profesor po ukończeniu 70 lat mógł wchodzić w skład minimum kadrowego tylko w uczelniach niepublicznych. Rozwiązanie, które wprowadza nowa ustawa, sprawia przecież, że teraz może być brany pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta