Premie trzeba dokumentować fakturami korygującymi
Ujednolicenie zasad rozliczania premii pieniężnych nie nastąpi z dnia na dzień. Aby to osiągnąć, minister powinien bowiem zmienić setki indywidualnych interpretacji, a większość firm musi renegocjować umowy z kontrahentami
W świetle uchwały siedmiu sędziów Naczelnego sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r. (II FPS 2/12) premie pieniężne za osiągnięcie określonego poziomu obrotów lub dokonywanie płatności w terminie powinny być traktowane jako rabat do wcześniejszych transakcji.
Tym samym należy je dokumentować fakturą korygującą. Na ostateczną ocenę tej uchwały trzeba poczekać do momentu opublikowania uzasadnienia. Jednak już w tym momencie warto zastanowić się nad jej konsekwencjami dla obrotu gospodarczego.
Chaos trwa od wielu lat
Problem zasad rozliczania premii pieniężnych budził od wielu lat poważne wątpliwości. Z jednej strony organy podatkowe forsowały początkowo tezę, że otrzymanie premii jest wynagrodzeniem za usługę w rozumieniu ustawy o VAT. Takie podejście zostało zakwestionowane przez sądy, które początkowo traktowały premie jako czynności pozostające poza zakresem opodatkowania VAT.
Zmienne i rozbieżne podejście ze strony organów podatkowych oraz sądów spowodowało ogromne zamieszanie na rynku w Polsce i doprowadziło do sytuacji, w której równolegle funkcjonowało kilka rozwiązań. Część firm dokumentowało premie pieniężne za pomocą faktur sprzedaży wystawionych przez odbiorców premii, inne posługiwały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta