Kredyty z UE mają przyszłość
Z unijnych pożyczek może skorzystać dużo więcej firm niż z dotacji – przekonuje prezes BGK
W okresie 2007–2013 Bank Gospodarstwa Krajowego zarządza największą pulą unijnej zwrotnej pomocy finansowej. Oferujecie pożyczki i poręczenia dla firm oraz kredyty na projekty miejskie. Jak do tego doszło?
Dariusz Daniluk: Wtej dziedzinie nie mieliśmy w Polsce żadnego monopolu. To wynik naszej ugruntowanej od wielu lat współpracy z samorządami, jak też z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i marszałkami województw.
Byliście naturalnym partnerem?
I to partnerem, który dysponuje nie tylko kompetencjami bankowymi, ale też dobrze rozumie działanie administracji centralnej i lokalnej. To efekt realizacji wielu programów rządowych, a także bezpośrednich relacji z instytucjami europejskimi takimi jak Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny. Pamiętając o wszelkich wymaganiach dotyczących funduszy, a nie ukrywajmy, że jest to jednak trudny i hermetyczny obszar, mieliśmy naturalny zasób wiedzy, kompetencji i dużą determinację, aby stanąć w szrankach dotyczących funduszy Unii Europejskiej.
Skąd ta determinacja?
To absolutnie zgodne z naszą misją. Większość celów polityk europejskich, które mają być osiągnięte za pośrednictwem pieniędzy unijnych, mieści się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta