Eksport szansą Polski
Udział naszej gospodarki w światowym handlu może dalej szybko rosnąć – pisze rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Globalizacja jest procesem pojmowanym w zróżnicowany sposób przez różnych autorów. Przyjmuje się, iż najważniejszymi przejawami procesów internacjonalizacji i globalizacji jest rozwój handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Wpływ internacjonalizacji i globalizacji na kraje transformujące gospodarki był szczególny ze względu na fakt, iż kraje te po trwaniu przez kilka dziesięcioleci w systemie ekonomicznej autarkii zaczęły w 1990 roku przyspieszoną integrację z gospodarką światową i w ten sposób transformacja zbiegła się z intensyfikacją udziału w procesach globalizacji.
Wzrastająca rola kapitału zagranicznego i wymiany gospodarczej z zagranicą w rozwoju stanowiła cechę charakterystyczną nie tylko w krajach transformacji posocjalistycznej, ale także w tzw. gospodarkach wyłaniających się (emerging economies).
Przedmiotem uwagi w niniejszym tekście jest wyłącznie makroekonomiczny wymiar eksportu. Z powodu braku miejsca nie będę się zajmować zmianami w strukturze towarowej i geograficznej eksportu, choć są to bardzo ważne aspekty internacjonalizacji gospodarki polskiej. Ograniczę się tylko do stwierdzenia, że zakres i stopień internacjonalizacji w obu tych przekrojach charakteryzował się dużym zróżnicowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta