W interesie spółki leży ustalenie jasnych reguł zarządzania
Jeśli pracownik ojciec długotrwale opiekuje się dzieckiem podczas urlopu wychowawczego, to jego zatrudniona żona nie obniży etatu. Nie jest już uprawniona do tego urlopu, który całkowicie przejął jej partner
- Mąż przebywa na urlopie wychowawczym powyżej trzech miesięcy. W tym czasie jego żona chce skorzystać ze skróconego czasu pracy na podstawie art. 1867 k.p. Czy ma do tego prawo? – pyta czytelniczka.
Choć są to dwa niezależne uprawnienia, to mąż i żona nie mogą z nich dowolnie korzystać. Słusznie pracodawcy mają tu wątpliwości. Niektórymi przywilejami rodzice mogą się bowiem wymieniać, inne wolno im realizować wspólnie, a jeszcze inne są po prostu wykluczone. Tamę stawia im art. 1891 kodeksu pracy.
Dla kogo
Coraz częściej to ojcowie przejmują opiekę nad potomkiem i to w najszybszym możliwym czasie po jego narodzinach. Co do zasady urlop macierzyński musi wybrać matka, ale może go skrócić. Pracownica ma prawo zrobić to po 14 tygodniach od porodu. Wówczas pozostała część przechodzi na ojca dziecka.
Jemu zaś wolno wziąć potem dodatkowy urlop macierzyński, który w tym roku na jedno dziecko wynosi cztery tygodnie. Pobyt z nim ma szansę jeszcze wydłużyć o dwa tygodnie urlopu ojcowskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta