Jak opodatkować koszty przesyłki
Firma wysyłkowa obciąża klienta opłatą za wysłane zakupy, stosując stawkę VAT właściwą dla dostarczonego towaru
- Nasza spółka zajmuje się sprzedażą wysyłkową książek. Zamówione towary wysyłamy do klienta za pośrednictwem Poczty Polskiej, która wystawia na nas fakturę na usługę zwolnioną z VAT. W jaki sposób powinniśmy obciążyć klienta opłatą pocztową? – pyta czytelnik
Objęcie usług pocztowych zwolnieniem z VAT ma charakter podmiotowo- przedmiotowy. Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, zwolnieniem z VAT objęte są usługi pocztowe oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana – realizowane przez operatora obowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych.
Zwolnienie to ma więc zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez Pocztę Polską SA, która jest jedynym w kraju publicznym operatorem pocztowym. Charakter tego zwolnienia wyklucza jego stosowanie przez inne podmioty, tj. niebędące pocztą państwową. Z tego powodu firma wysyłkowa nie może zastosować zwolnienia z VAT dla usługi pocztowej, której kosztami obciąża klienta.
Świadczenia kompleksowe
Co do zasady obciążenie klienta opłatą pocztową za wysłane książki powinno nastąpić z zastosowaniem stawki właściwej dla dostarczonego towaru. Uznaje się bowiem, że dla świadczeń o charakterze złożonym, czyli świadczeń o charakterze kompleksowym składającym się z kilku elementów, jak np. dostawa towarów w połączeniu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta