O otrzymanym majątku trzeba poinformować urząd skarbowy
Z całkowitego zwolnienia od podatku skorzysta najbliższa rodzina spadkodawcy. Musi tylko na czas dopełnić formalności
Krąg osób, które mogą sobie pozwolić na luksus niepłacenia podatku, jest niewielki, obejmuje wyłącznie najbliższą rodzinę. Przepisy wymieniają małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Nie ma natomiast mowy o zięciach i synowych oraz teściach i teściowych, a więc osobach, które należą do I grupy podatkowej.
Ma to swoje praktyczne konsekwencje. Jeśli bowiem np. córka z mężem otrzymają od rodziców mieszkanie, córka od swojej części nie zapłaci wcale podatku, natomiast jej mąż już tak, ale według najłagodniejszych stawek, bo należy do I grupy podatkowej (chyba że otrzyma mniej niż 9637 zł – co przy nieruchomości trudno sobie wyobrazić).
Konieczne zgłoszenie
Aby można było skorzystać ze zwolnienia, trzeba o spadku powiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Zgłoszenie trzeba złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego albo od zarejestrowania poświadczenia dziedziczenia.
Obowiązku tego nie ma tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta