Odwrót od Europy
Kryzys finansowy w Europie ma nie tylko, jak przekonują media, wymiar ekonomiczny – dowodzi adwokat
Wrównym stopniu kryzys wyraża się w zgubnym odwrocie państw od Europy i powrocie do świata „własnych" konstytucji, historii i polityk widzianych od wewnątrz. Poszczególne państwa traktują siebie jako „Panów Traktatów", co sugeruje, że każde jest w ostatecznym rozrachunku ważniejsze od Unii. Ten koncept myślowy jest oparty na fałszywym założeniu, ponieważ powojenna koncepcja integracji została od początku związana z nieustającą próbą poszukiwania równowagi pomiędzy interesami wszystkich podmiotów. Prawo europejskie prowadzi do transformacji państwa narodowego, ale go nie zastępuje, oznacza przewartościowanie suwerenności, ale nie jej utratę.
Państwa przestają być jedyną formą politycznej organizacji i ekspresji. Mają dzisiaj obowiązek lojalności wobec źródeł prawa ulokowanych w kilku miejscach. Utrzymywanie, że jest nim tylko krajowa konstytucja, lekceważy to, co się dzieje poza granicami państw, i zamyka myślenie o wspólnocie w kategoriach ponadnarodowych. Z myślą o sobie i o własnych obywatelach stworzyły UE, która jest czymś więcej niż prostą sumą kompetencji przekazanych indywidualnie. Wspólne wykonywanie władzy publicznej poza granicami nie stanowi zagrożenia dla państw i demokracji, pod warunkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta