Eksport żywności zwalnia
Sprzedaż zagraniczna produktów spożywczych, która szybko rosła w ostatnich latach, teraz wytraca tempo
– Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mieliśmy do czynienia z dynamicznym wzrostem eksportu żywności. Nie można jednak w nieskończoność prowadzić ekspansji na zagranicznych rynkach – mówi „Rz" Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ).
– Nasze przewagi, które były motorem wzrostu, zaczynają maleć. Ceny, po których oferujemy nasze produkty są coraz mniej konkurencyjne.
W 2011 r. eksport artykułów rolno-spożywczych zwiększył się o prawie 12 proc., do 15,1 mld euro. W tym roku na tak dużą dynamikę nikt nie liczy. Wprawdzie w I kw. wartość eksportu polskiej żywności urosła o 8,5 proc., ale mógł być to efekt kontraktów podpisanych przez firmy w końcu 2011 r.
0,8 mld euro wyniósł w I kw. 2012 r. eksport spożywczy do Niemiec, naszego największego rynku zbytu
– W całym pierwszym półroczu tempo, w jakim zwiększał się eksport, mogło być wolniejsze niż w pierwszym kwartale – uważa Michał Koleśnikow, ekonomista Banku BGŻ. – Bardziej widoczne były już efekty spowolnienia gospodarczego w Unii Europejskiej, która jest głównym odbiorcą naszej żywności. Spadały również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta