Jak przygotować wniosek o dział spadku
Zdarza się, że osoby dziedziczące po zmarłym nie mogą się porozumieć. Wówczas muszą się udać do sądu, aby ten podzielił schedę
Wniosek o dział spadku może być złożony równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W takim przypadku sąd najpierw wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a gdy się uprawomocni – o dziale spadku. Wniosek wnosi się przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
We wniosku o dział spadku należy powołać się na postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo na zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, wskazać spis inwentarza (jeśli taki był sporządzony, a jeśli nie – to we wniosku podaje się majątek, który ma być przedmiotem działu), podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują (oczywiście jeśli były one podstawą dziedziczenia). Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, trzeba przedstawić dowody, że stanowiła własność spadkodawcy (np. za pomocą wypisu z księgi wieczystej).
Sąd, aby mógł wydać prawidłowe orzeczenie, ma prawo uzyskać od współspadkobierców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta