Można przeciwdziałać upłynnieniu majątku
Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw pozostałych po spadkodawcy, sąd może wydać postanowienie o zabezpieczeniu spadku. Zrobi to na wniosek osoby uprawnionej lub z urzędu
Każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, może złożyć wniosek o zabezpieczenie spadku.
Prawo do wnioskowania o zabezpieczenie spadku ma również wykonawca testamentu, współwłaściciel rzeczy, współuprawniony co do praw pozostałych po spadkodawcy, wierzyciel mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy (np. umowę pożyczki) oraz właściwy urząd skarbowy.
W tym jednak przypadku nie wystarczy uprawdopodobnienie, trzeba wręcz wykazać swoją legitymację do żądania zabezpieczenia (dopuszczalny jest każdy dowód, z tym jednak że wierzyciel powinien przedstawić go na piśmie).
Ważny powód
Niewykazanie lub nieuprawdopodobnienie przymiotu wnioskodawcy oraz przyczyn zabezpieczenia powoduje oddalenie wniosku. Przedtem jednak sąd powinien wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia w wyznaczonym terminie występujących braków, ewentualnie wysłuchać go na posiedzeniu sądowym lub zażądać oświadczenia na piśmie.
Zabezpieczenie spadku może nastąpić nie tylko na wniosek, ale również z urzędu. Stanie się tak, gdy spadkobierca (spadkobiercy lub jeden z kilku spadkobierców) jest nieznany,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta