Zasiłek jest, choć składek nie było
Przedsiębiorca, który pod koniec pracy na etacie zachorował, otrzyma świadczenie pieniężne z racji biznesu, a nie jako były pracownik. Musi jednak przystąpić do ubezpieczenia chorobowego
Przedsiębiorca, który z tytułu prowadzonej działalności opłaca składkę chorobową, ma prawo do zasiłku za czas absencji zdrowotnej po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest to, by przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zanim zachoruje. Odwrotna kolejność wyklucza prawo do świadczenia za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy choroba zaczęła się w czasie, gdy podlegał temu ubezpieczeniu z innego tytułu.
- Od 15 lat prowadzę własną firmę budowlaną. Jednocześnie od 1 lipca 2008 r. do 22 czerwca br. byłem zatrudniony jako pracownik na umowę o pracę. Wynagrodzenie z tej pracy znacznie przewyższało minimalną płacę, dlatego z działalności płaciłem tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pod koniec zatrudnienia zachorowałem (od 18 czerwca). Zwolnienie lekarskie mam obecnie wystawione do 27 lipca. Ponieważ do 29 czerwca przebywałem w szpitalu, mogłem dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z działalności (w tym do chorobowego) na ZUS ZUA dopiero 2 lipca br. Czy w tej sytuacji mam prawo do zasiłku chorobowego i czy dostanę go jako były pracownik, czy już jako przedsiębiorca? Jak zostanie mi on naliczony? – pyta czytelnik.
Gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą wykonuje również inne czynności zarobkowe, z którymi wiąże się obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia, dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta