Czy towary dla kilku odbiorców można wysłać jednym transportem
Jeżeli podatnik sprzedaje wyroby kilku kontrahentom z UE, może przewieźć je razem. Produkty przeznaczone dla każdego z tych klientów muszą być jednak od siebie wyraźnie odseparowane, tak by była możliwa ich identyfikacja
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów pomiędzy kontrahentami z terytorium Unii Europejskiej jest odpowiednikiem dawnego eksportu towarów. Wraz ze zniesieniem barier celnych w ramach Wspólnoty wprowadzono instytucję, która w założeniu miała uprościć obrót towarami pomiędzy krajami UE. Zgodnie z ustawą o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do dysponowania tymi towarami na kontrahenta z UE połączoną z ich wywozem z Polski na terytorium innego kraju członkowskiego.
Odpowiednikiem wskazanej czynności po stronie nabywcy jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dla dokonującego dostawy transakcja ta opodatkowana jest stawką 0 proc. pod warunkiem spełnienia licznych wymogów >patrz ramka. Należy pamiętać, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów może być dokonywana wyłącznie na rzecz podatników podatku od wartości dodanej, mających swoją siedzibę na terytorium państwa członkowskiego. Gdy sprzedaż dokonywana jest na rzecz osób niebędących takimi podatnikami, wówczas jest to „klasyczna” dostawa towarów, opodatkowana według zasad ogólnych.
Poza klasycznymi przykładami korzystania z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przez dużych producentów instytucja ta wykorzystywana jest również przez drobnych wytwórców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta