Nie widać końca redukcji płac
Firmy budowlane, handlowe i przemysłowe będą zwalniać oraz redukować pensje pracownikom. Spokojniej może być w przemyśle spożywczym i odzieżowym
W połowie branż (w firmach zatrudniających od 10 osób) płace realnie w ciągu siedmiu miesięcy tego roku już spadły – wynika z najnowszych danych GUS. Najbardziej – o ponad 3 proc. – w budownictwie mieszkaniowym, firmach produkujących komputery oraz urządzenia elektryczne i optyczne oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się komunikacją i informacją.
Liderami realnych podwyżek (o ponad 3 proc.) są: producenci sprzętu transportowego (poza samochodami), maszyn i urządzeń oraz firmy zajmujące się administrowaniem.
– Perspektywy zatrudnienia i płac w branżach warto jednak analizować w kontekście tempa wzrostu sprzedaży (widać po nim, czy są zamówienia) oraz tempa wzrostu wydajności – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Przypomina, że jeśli w przemyśle produkcja rośnie o 7–10 proc., to firmy zazwyczaj nie zmniejszają zatrudnienia. Jeśli wolniej – trzeba liczyć się z redukcjami.
W całym przemyśle produkcja w ciągu siedmiu miesięcy tego roku była o 4,1 proc. wyższa niż rok wcześniej, ale zatrudnienie spadło o 0,7 proc. – Dało to wzrost wydajności o 4,8 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta