Tymczasowa praca uprawnia do urlopu
To agencja pracy tymczasowej pilnuje, aby skierowanym przez nią pracownikom zapewnić dni wypoczynku. Ona też wypłaca ekwiwalent pieniężny, gdyby zaangażowany przez nią nie wykorzystał wolnego
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych, w tym te dotyczące naliczania i udzielania im urlopów wypoczynkowych, określa ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa). Jest to regulacja szczególna w stosunku do kodeksu pracy.
Dwa dni
Art. 17 ust. 1 ustawy stanowi, że pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wybrał u poprzedniego pracodawcy urlop na podstawie odrębnych przepisów.
Aby nabyć dwa dni wypoczynku, pracownik tymczasowy musi pozostawać w dyspozycji pracodawcy użytkownika co najmniej miesiąc. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest zatrudniony w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto wymiar urlopu u tzw. czasownika nie zależy od jego stażu pracy czy wykształcenia. Inaczej niż u zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy.
Jak liczyć
W literaturze przyjmuje się, że skoro ustawa nie wskazuje, jak liczyć miesiąc, stosuje się tu art. 110 i następne kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta