Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nostalgia za Benitem Mussolinim

10 listopada 2012 | Świat | Piotr Kowalczuk
Predappio. Zwolennicy Mussoliniego świętowali tu 28 października 90. rocznicę „Marszu na Rzym”
źródło: AFP
Predappio. Zwolennicy Mussoliniego świętowali tu 28 października 90. rocznicę „Marszu na Rzym”

Prawda o Duce i faszystowskim reżimie ulega 
we Włoszech erozji i postępującej relatywizacji.

Korespondencja z Rzymu

Niedawno przypadła 90. rocznica „Marszu na Rzym", dzięki któremu Benito Mussolini objął władzę. Do Predappio, gdzie dyktator się urodził i jest pogrzebany w mauzoleum, przybyło świętować 5 tysięcy osób. Szli na cmentarz w czarnych koszulach, fezach, z dłońmi wyciągniętymi w faszystowskim pozdrowieniu, śpiewając hymn faszyzmu „Giovinezza" i piosenkę „Facetta nera" o podboju Abisynii.

Co chwila z kilku tysięcy gardeł rozlegało się zawołanie faszystów „Eia, eia, alala'". Na czele pochodu nieśli krzyż i sztandar z odwzorowaną „Madonną del Fascio". Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem i dwoma aniołami trzymającymi rózgi liktorskie (fascio) – symbol faszyzmu.

Czarna koszula XXL

Oryginał, ogromna mozaika, którą w 1928 r. podarowali Mussoliniemu dwaj artyści portugalscy, znajduje się w miejscowym przedszkolu Santo Rosa prowadzonym przez siostry urszulanki. Uczestników pochodu prowadził ks. Gulio Tam, kapelan neofaszystów, który powiada: „Moja sutanna to czarna koszula rozmiaru XXL".

W kulminacyjnym punkcie obchodów przybył pod cmentarz Romano Mussolini, najmłodszy syn Duce i szwagier Sofii Loren, by powiedzieć: „Jestem ogromnie wzruszony tą demonstracją rosnącego szacunku i uznania dla mego ojca, i to nie tylko ludzi starszych, ale także ze strony z roku na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9383

Wydanie: 9383

Spis treści
Zamów abonament