Historia człowieka służącego niepodległości państwa
Historia człowieka służącego niepodległości państwa
Piotr Adamowicz
Podpułkownik Adam Hodysz: Rocznik 1940. Z wykształcenia matematyk. Od 1964 r. oficer kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa, poźniej Wydziału Śledczego. W 1978 nawiązuje kontakt z opozycją demokratyczną w Gdańsku. W stanie wojennym "oczy" podziemnej "Solidarności". W 1985 skazany na 6 lat więzienia. Od 1990 szef Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Gdańsku. W 1993 zdymisjonowany na prośbę Lecha Wałęsy. Emeryt. W 1995 uchodzi z życiem w czasie wybuchu gazu w gdańskim wieżowcu. Przez Zbigniewa Siemiątkowskiego, szefa MSW, mianowany ponownie szefem UOP w Gdańsku.
Konflit sumienia
-- Był to okres gomułkowski, a PRL była moim państwem. Byłem przekonany, że zmierzamy do normalności. Zlikwidowano urzędy bezpieczeństwa. Skierowano mnie do pracy w kontrwywiadzie. Z czasem pojąłem, że istotą kontrwywiadu było rozbudowywanie źródeł informacji nie tylko do celów walki ze szpiegostwem, lecz także do kontroli społeczeństwa -- mówił kiedyś Adam Hodysz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". -- Konflikt sumienia narastał przez lata. Czy służyć totalitarnemu państwu, czy pomagać ludziom, którzy działają na rzecz odzyskania demokracji i niepodległości. Nabierałem przekonania, że muszę pomagać. Zdawałem sobie sprawę z ryzyka. Były i takie chwile, że zazdrościłem tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta