Zdarzył się stan wojenny
Jak Polacy wspominają i oceniają wydarzenia sprzed 15 lat
Zdarzył się stan wojenny
Pozytywne i negatywne dla Polski skutki wprowadzenia stanu wojennego równoważą się w społecznym osądzie. Rację miał Sejm nie stawiając osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego przed Trybunał Stanu, ale ten rozdział historii nie został jeszcze zamknięty i sprawa będzie wracała. Takie odpowiedzi padały w badaniach "Rzeczpospolitej" przeprowadzonych przez PBS oraz CBOS.
Ankiety przeprowadzane były mniej więcej na miesiąc przed 15. rocznicą mroźnej grudniowej niedzieli 1981 roku.
"By ludzie żyli beztrosko"
"13 grudnia 1981 roku o godzinie 00. 00, decyzją Rady Państwa na terenie Polski został wprowadzony stan wojenny" -- głosiły oficjalne obwieszczenia, powtarzane wielokrotnie przez telewizyjnych spikerów ubranych w wojskowe mundury. Tak naprawdę Rada Państwa podpisała dekret o stanie wojennym dopiero około 2. w nocy, przy jednym głosie sprzeciwu, należącym do Ryszarda Reifa, wstrzymaniu się Jana Szczepańskiego i nieobecności Stanisława Wrońskiego (Rada Państwa i tak, nawet w myśl peerelowskiego prawa, nie miała prawa do takiej decyzji, gdyż trwała sesja Sejmu) . W czasie gdy "legalizowano" decyzje generałów, akcja już się toczyła, pierwsze aresztowania nastąpiły bowiem w sobotę 12 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta