Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemieckie kłopoty z polskim stanem wojennym

13 grudnia 1996 | Świat | KG

Niemieckie kłopoty z polskim stanem wojennym

Z okazji 15. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce z inicjatywy bońskiego Towarzystwa Niemiecko-Polskiego wykład na temat wschodnioniemieckiej partii komunistycznej SED i polskiego kryzysu w latach 1980-81 wygłosił najlepszy niemiecki znawca tej problematyki, prof. Manfred Wilke z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Wykład odbywał się w siedzibie przedstawicielstwa Brandenburgii w Bonn i już sam ten fakt wywołał kontrowersje. Wilke przypomniał, że w 1992 roku powołany został przez parlament Brandenburgii na rzeczoznawcę komisji śledczej, zajmującej się wyjaśnianiem współpracy Manfreda Stolpego, premiera Brandenburgii, uprzednio przewodniczącego Konsystorza Kościoła Ewangelickiego Berlina-Brandenburgii, ze służbą bezpieczeństwa STASI.

Ewangelicy nie przejdą do opozycji

Wśród dokumentów Wilke odnalazł informacje na temat przeprowadzonej w grudniu 1980 roku rozmowy między Stolpem a funkcjonariuszem STASI Rudim Bellmannem na temat stosunku wschodnioniemieckiego Kościoła ewangelickiego do kryzysu w Polsce. Stolpe złożył pewnego rodzaju deklarację lojalności, mówiąc, że Kościół ewangelicki nie da się zepchnąć do roli opozycji politycznej i zapewniał, iż ewangelicy w NRD nie mają zamiaru "uczyć się po polsku". W imieniu biskupów ewangelickich Stolpe poinformował STASI, a za jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 939

Spis treści
Zamów abonament