Zmodyfikowane represje
Kodeks karny na półmetku
Zmodyfikowane represje
Małgorzata Dąbrowska-Kardas
Ten tekst jest trzecią częścią komentarza do wprowadzonych przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Kodyfikacji Karnych zmian do rządowego projektu tych kodyfikacji.
Recydywa zawsze wpływała na zaostrzanie kar. W kodeksie karnym z 1932 r. obostrzenie kary przy powrocie do przestępstwa było fakultatywne, sąd zatem decydował, czy w konkretnym wypadku z możliwości tej korzystać. Polityka karna wobec sprawców powrotnych oparta na rozwiązaniach kodeksu Makarewicza nie sprawdziła się. Kodeks karny z 1969 r. przyjął zupełnie inny, znacznie bardziej represyjny model recydywy. Nadzwyczajne obostrzenie, będące konsekwencją recydywy specjalnej, polegało na obowiązku orzeczenia kary pozbawienia wolności w razie zagrożenia sankcją alternatywną oraz na obowiązku orzeczenia kary pozbawienia wolności w wysokości przekraczającej dolną granicę sankcji do górnej granicy odpowiednio zwiększonej. Zarówno więc w wypadku recydywy zwykłej, jak imultirecydywy obostrzenie kary było obligatoryjne. I ten represyjny system nie okazał się skuteczny, radykalne środki karne zmuszające sędziego do znacznego zaostrzania kary oraz do stosowania środków resocjalizacyjno-zabezpieczających nie wpłynęły na ograniczenie udziału sprawców powrotnych w przestępczości.
Recydywa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta