Informacje
PRACODAWCA-PRACOWNIK
Informacje
Stawka zaszeregowania
Kodeks pracy posługuje się w kilku przepisach pojęciem "stawka osobistego zaszeregowania", od stawki tej uzależniając m. in. wysokość wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy w niektórych przypadkach. Stawką osobistego zaszeregowania jest przyznana pracownikowi stawka wynagrodzenia, wynikająca z tabeli wynagrodzeń. W innych przypadkach wynagrodzenie określone jest po prostu w umowie, bez odniesienia do zakładowej tabeli płac. W zakładach, które miały obowiązek stworzyć regulaminy wynagrodzenia, powinny istnieć -- w regulaminach -- tabele wynagradzania. Nie musi to być koniecznie graficzny symbol tabeli: wyrysowane rubryki itp. Regulamin powinien natomiast określać istotne "elementy" tabeli stanowiska i związane z nimi stawki płac.
Potrącenia
Pracownik ma prawo wyrazić zgodę na to, by pracodawca potrącał z jego wynagrodzenia pewne należności, np. raty pożyczki, której pracodawca udzielił pracownikowi. Zgoda musi być wyrażona na piśmie, abez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta