Rząd nad wodą
Rząd nad wodą
Koniec z dzieleniem polskich rzek i jezior między wojewódzkie opłotki, wbrew naturze. Powstają w naturalnych konturach obiegu rzek zlewniowe systemy wodno-gospodarcze. Całą Polskę podzielono na 7 regionów, tzw. regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Nie będzie już tak, że nikt nie troszczy się o jakość tego, co popłynie do sąsiada. Na bazie RZGW powstają "instytucje" pełniące rolę regionalnej władzy wodnej.
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie obowiązującej ustawy Prawo wodne. Nowelizacja w formie autopoprawki zostanie przekazana pod obrady Sejmu. Istotą nowelizacji jest wpisanie po raz pierwszy do polskiego prawodawstwa wodnego zasady tzw. zarządzania zlewniowego.
Kilku gospodarzy
W myśl autopoprawki strumień, rzeka czy jezioro będą traktowane całościowo. Każdy taki naturalny "obiekt" będzie zarządzany przez tzw. Radę Dorzecza, odpowiedzialną za gospodarkę na swoim obszarze zlewniowym. Rada Dorzecza, na podstawie prawa wodnego mówiącego o zlewniowym zarządzaniu wodami w Polsce, będzie m. in. określać warunki korzystania z wód dorzecza, z którymi będzie się musiał liczyć każdy zakład ubiegający się o pozwolenie wodno-prawne.
Co to oznacza? Zamiast wybranym na chybiłtrafił fragmentem krajowej sieci wodnej -- każdy zarząd administruje całym dorzeczem lub przynajmniej jego ściśle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta