Zatrudniać na etacie czy wynajmować firmę
Ekspertyza łódzkich naukowców
Zatrudniać na etacie czy wynajmować firmę
Nie można przejść do porządku nad pojawiającymi się ostatnio wypowiedziami, jakoby istniała odrębna umowa, której treścią jest świadczenie pracy czy usług w szerokim znaczeniu tego słowa, przez tzw. samodzielny podmiot gospodarczy, tj. osobę (także osobę fizyczną) mającą uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie ustawy z 28 grudnia 1988 r. (Dz. U. nr 41, poz. 324, z późniejszymi zmianami) . Taką samą wymowę ma twierdzenie, że pracodawca zamiast zatrudniać pracownika, może skorzystać zusług firmy, w którą "może przekształcić się" jego dotychczasowy pracownik (por. artykuł: "Umowa o pracę a umowy cywilne", "Rzeczpospolita" z 19 sierpnia 1996 r. iartykuł: "Pracownik na etacie czy jednoosobowa firma na kontrakcie", "Rzeczpospolita" z 26 lipca 1996 r. ).
Sprawa ta nie powinna przedstawiać problemu. Nie ma odrębnego rodzaju umowy związanego z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy z grudnia 1988 r. Podmiotowość gospodarcza jest właściwością podmiotu prawa, uprawniającą go do podejmowania i prowadzenia określonej działalności, nie stanowi natomiast tytułu do działania dla kogoś. Takim tytułem prawnym będzie dopiero odpowiednia umowa zawarta przez dany podmiot z innym podmiotem prawa.
Podmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta