Co wynika z badania wiary
Sensacja czy banał
Co wynika z badania wiary
Ekipa BBC realizująca reportaż w Jerozolimie natknęła się w magazynach izraelskiego departamentu starożytności na gliniane ossuarium, sarkofag o wymiarach niewielkiej skrzynki: 60 x 25 x 30 cm. Widnieje na nim już zatarty, hebrajski napis niezręcznie wyryty czymś ostrym, może gwoździem, a może szydłem: "Jezus, syn Józefa". Sarkofag odnaleziono dość dawno, w trakcie wykopalisk archeologicznych w 1980 roku w dzielnicy mieszkaniowej Talpiot, na południu miasta. Odkopano wówczas jeszcze cztery inne sarkofagi z hebrajskimi napisami: Józef; Maria; Mateusz; Judasz, syn Jezusa; oraz piąty, także z imieniem Maria, lecz napisanym po grecku.
Wykopaliska prowadził nieżyjący już Yossi Gat, profesjonalista. Jak wynika ze sporządzonej przez niego dokumentacji, odkopał sarkofagi w stanie nienaruszonym, nie splądrowane przez hieny cmentarne. Nie może być także mowy o sprytnym fałszerstwie. Czy zatem może być mowa o rodzinie Chrystusa?
Wątpliwości
Brytyjscy dziennikarze zrobili sensację ze swego "odkrycia" w magazynie zabytków. Ale nie popisali się rzetelnością, profesjonalizmem, a nawet dobrą wolą, nie podając następujących wiadomości:
Po pierwsze -- imiona. Jezus i Józef to jedne z najczęściej nadawanych imion męskich w Judei na przełomie er;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta