Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak III RP osądza stan wojenny

13 grudnia 1996 | Kraj | KG

Wyroki wydane na podstawie przepisów stanu wojennego ciągle obowiązują, nie anulowano ich. W każdej sprawie muszą być wnoszone odrębne rewizje, objęły one do tej pory niewiele wyroków.

Jak III RP osądza stan wojenny

Kazimierz Groblewski

Ponad cztery lata temu Sejm uchwalił, że stan wojenny był nielegalny. Ponad 14 lat temu inny Sejm uznał, że stan wojenny jest legalny. Oba postanowienia są dzisiaj obowiązujące. Ale można też powiedzieć -- oba postanowienia są nieobowiązujące.

Prawodawstwo polskie dotyczące stanu wojennego ma do dyspozycji te dwa akty. Wymiar sprawiedliwości III RP nie umie się uporać ze sprawami, które wiążą się z tamtym okresem. Prokuratury nie radzą sobie ze zbieraniem dowodów, typowaniem winnych, rzetelnym przygotowaniem procesów. Sądy nie są w stanie osądzić oskarżonych. Do dzisiaj nie wiadomo, kto odpowiada za zabicie 9 górników w kopalni "Wujek" 16 grudnia 1982 roku, kto za zabicie 3 uczestników manifestacji w Lubinie 31 sierpnia 1982 roku. Pytań jest bardzo dużo, a odpowiedzi bardzo mało.

Zostało dowiedzione, że WRON była ciałem pozakonstytucyjnym. Nikt nie podważa faktu, że 13 grudnia 1981 roku Rada Państwa nie miała prawa do uchwalania dekretów -- bo trwała sesja Sejmu. Niemniej członkowie tych instytucji nie ponieśli odpowiedzialności; w tym roku Sejm...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 939

Spis treści
Zamów abonament