Think tank, który traci renomę
Instytut Zachodni nie posiada strategii rozwoju: nie wiadomo, jakie cele przed sobą stawia ani w jakim kierunku zamierza się rozwijać – pisze urzędnik resortu spraw zagranicznych.
Charles de Gaulle powiedział kiedyś, że „polityka to zbyt poważna sprawa, aby zostawiać ją na wyłączność politykom". Jest w tym stwierdzeniu sporo racji. Często zapomina się, że polityka zagraniczna powstaje nie tylko w głowach urzędników z alei Szucha 23. Ona nabiera kształtu w interakcji ze środowiskiem zewnętrznym.
Nie ma takiej sfery polityki zagranicznej, którą MSZ mógłby realizować, bazując jedynie na własnej wiedzy, własnym doświadczeniu i pamięci instytucjonalnej. Nie ma takiej sfery polityki zagranicznej, w której doradztwo i ekspertyza zewnętrzna nie byłyby Ministerstwu Spraw Zagranicznych przydatne.
Powrót do tradycji
Dyplomacja, bardziej niż nauka, obciążona jest impulsami zewnętrznymi i doraźnością. Naukowiec obserwuje, analizuje decyzje i procesy z zewnątrz. Może też analizom poświęcić więcej czasu. Dyplomata z kolei często musi działać pod presją. W swojej codziennej pracy analitycy i urzędnicy MSZ nieustannie korzystają z publikacji, analiz i prognoz w zakresie spraw międzynarodowych, przygotowywanych przez ośrodki badawcze, eksperckie w Polsce i za granicą.
Niemcy, nasz najważniejszy partner handlowy i jeden z głównych partnerów europejskich, zasługują na to, aby ich rozwój był analizowany przez znamienity ośrodek badawczy w Polsce
Dzięki temu współpraca naukowo-badawcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta