Dla kogo zwolnienie przy ubytkach wyrobów węglowych
Za straty podlegające opodatkowaniu powinny być uznawane tylko te, które powstają u podmiotu pośredniczącego.
Węgiel jest wyrobem, którego właściwości fizykochemiczne, jak również specyfika jego obrotu powodują, iż stosunkowo często dochodzi do powstania strat o charakterze naturalnym.
Objęcie opodatkowaniem akcyzą wyrobów węglowych może skutkować powstaniem pytania jakie podmioty są zobowiązane do rozliczenia akcyzy z tytułu powstałych strat/niedoborów węgla.
W katalogu czynności
Katalog czynności opodatkowanych akcyzą w przypadku wyrobów węglowych obejmuje nie tylko sprzedaż, dostawę wewnątrzwspólnotową, nabycie wewnątrzwspólnotowe, import i eksport, ale również powstanie ubytków wyrobów węglowych.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c ustawy o podatku akcyzowym w przypadku węgla (wyrobów węglowych) ubytkami są wszelkie straty wyrobów węglowych przemieszczanych lub magazynowanych przez pośredniczący podmiot węglowy >patrz ramka.
Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję ubytków wyrobów węglowych należy podkreślić, że nie każda strata wyrobów węglowych będzie uznawana za ubytek, a co za tym idzie, nie każdy niedobór wyrobów węglowych będzie wiązać się z koniecznością rozliczenia z tego tytułu akcyzy. Aby można było mówić o ubytkach wyrobów węglowych, straty muszą powstać:
- u konkretnie wskazanego przez przepisy podmiotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta