Można się obronić przed karnym podatkiem
Sądy administracyjne częściej przyznają podatnikom rację w sporach w sprawie nieujawnionego majątku. Twierdzą, że fiskus uznaniowo ocenia dowody
Osoby, którym organy podatkowe wytoczyły postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu, mają ciężki orzech do zgryzienia. Bardzo trudno jest przekonać fiskusa, że pieniądze pochodzą np. z niezgłoszonej wcześniej pożyczki lub oszczędności przechowywanych w szafie. Zwykle sprawa kończy się decyzją, zgodnie z którą podatnik ma zapłacić karną 75-proc. stawkę podatku.
Także skarga do sądu nie pomaga, gdyż większość spraw kończy się przegraną podatnika. Wyroki z ostatnich miesięcy mogą być jednak sygnałem, że linia orzecznicza zaczyna się zmieniać.
Powołanie na pożyczkę
Przykładem może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu (sygn. I SA/Op 337/12). Sprawa dotyczyła małżonków, którym w 2008 r. urząd kontroli skarbowej nakazał zapłatę 75-proc. stawki podatku za 2003 r. Inspektorzy policzyli, że małżonkowie mieli wówczas łączne dochody w wysokości 13 tys. zł, a ich wydatki, m.in. na zakup materiałów budowlanych, wyniosły 75 tys. zł.
Urząd nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta