Podwładny nie zawsze zaakceptuje niższą pensję i stanowisko
Jeśli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy zaproponowanych przez szefa w wypowiedzeniu zmieniającym, jego angaż rozwiąże się po okresie wymówienia. Gdy nastąpiło to z przyczyn niedotyczących zatrudnionego, ma szansę na odprawę.
Pracodawca stosuje wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy wtedy, gdy zmiana ma dotyczyć istotnych elementów pracy lub płacy albo będzie niekorzystna dla pracownika.
Może się ono odnosić do każdego rodzaju umowy o pracę rozwiązywanej za wymówieniem. W praktyce dotyczy głównie angaży zawartych na czas nieokreślony lub określony dłuższy niż sześć miesięcy i opatrzonych klauzulą dopuszczającą wcześniejsze rozwiązanie umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.).
Jaka reakcja
Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające, może przystać na nowe warunki lub ich nie przyjąć. Odmowa ma poważne konsekwencje, gdyż oznacza rozwiązanie angażu po upływie okresu wypowiedzenia. Istotne jest przy tym, że skutek ustania (rozwiązania) umowy o pracę w razie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy następuje z mocy prawa (art. 42 § 3 k.p.).
I to niezależnie od intencji pracodawcy, któremu zależało jedynie na zmianie istotnych elementów treści stosunku pracy w trybie wypowiedzenia zmieniającego, a nie na pozbyciu się pracownika i zakończeniu z nim współpracy. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lutego 2009 r. (II PK 178/08).
Nie mają tu też znaczenia zamiary pracownika. Potwierdził to SN w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta