Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agenta warto sprawdzić

09 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Zawierając umowę ubezpieczenia konieczna jest weryfikacja uprawnień pośrednika do jej zawarcia.

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej zawierają umowy z klientami za pośrednictwem agentów. Wzajemne relacje ubezpieczyciela i pośrednika są uregulowane w umowie agencyjnej.

W umowie tej przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. (art. 758. § 1 Kodeks cywilny).

Umowa i pełnomocnictwo

W zdecydowanej większości przypadków agent w swojej działalności jest ograniczony postanowieniami umowy agencyjnej i udzielonym pełnomocnictwem. Zakład ubezpieczeń udziela agentowi ubezpieczeniowemu upoważnionemu do zawierania w jego imieniu umów ubezpieczenia, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, pełnomocnictwa do dokonywania czynności agencyjnych w imieniu tego zakładu >patrz ramka.

Agent nie może zawrzeć dowolnej umowy ubezpieczenia, ale tylko taką, do której zawarcia posiada odpowiednie umocowanie. Zdarza się jednak, że takie umowy – z przekroczeniem umocowania - mimo wszystko są zawierane.

Przewidział to ustawodawca, wskazując w art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9431

Wydanie: 9431

Spis treści
Zamów abonament