Czym jest katastrofa budowlana
Przyczyny katastrofy mogą wynikać z błędów projektowych, pomyłek w realizacji lub wadliwości materiałów.
Jest opinia, że w związku z zaawansowanymi technikami współczesnego budownictwa istnieje znikoma groźba powstawania katastrof budowlanych. Nie jest to jednak prawda. Do katastrof budowlanych dochodzi i każda z nich pokazuje, jak należy postępować, aby uniknąć w przyszłości podobnych niebezpieczeństw.
Jaka definicja
Definicja katastrofy budowlanej została sformułowana w art. 73 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (DzU 2010, nr 243, 1623 t.j.). W myśl tego przepisu, za katastrofę budowlaną uważa się niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.
Katastrofa budowlana może dotyczyć obiektów budowlanych bądź ich części, czyli budynków wraz z instalacjami technicznymi, w tym również obiektów małej architektury. Jednocześnie ustawodawca przesądził, jakie zdarzenia nie mogą zostać uznane za katastrofę budowlaną.
Nie jest katastrofą budowlaną:
- uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta